Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w Trzebieniu

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zachęcająca do wspólnego, publicznego czytania największych dzieł literatury polskiej. Została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Tegoroczne lokalne czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego odbyło się 7 września w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebieniu i miało wyjątkową formułę ze względu na 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Lekturę ostatniego, wydanego w 1924 roku, dzieła Stefana Żeromskiego rozpoczęła dyrektor szkoły pani Urszula Wędzicha i szkolna bibliotekarka pani Ewa Poźniak. Następnie lektorami byli zaproszeni goście: pani Katarzyna Szczepańska, pani Zofia Kucharska, pani Beata Gąszczak, pan Marek Kowalski oraz Wójt Gminy Łęka Opatowska pan Adam Kopis.

Uczniowie i nauczyciele wysłuchali wybranych fragmentów książki oraz koncertu nastrojowych piosenek w wykonaniu Karoliny Krawiec i Marka Kowalskiego.

Na zakończenie spotkania zaproszeni goście wpisali się do księgi pamiątkowej, do której dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Opatowie pani Gabriela Brzezińska odbiła pamiątkową  pieczęć Narodowego Czytania.

• 01a
  • 02a